Ez a csodálatos műemlék néhány év múlva az enyészeté lesz
Hirtelen azt hihetnénk, hogy ez csak egy sziklafalba vájt üreg, de ha közelebbről megnézzük, láthatjuk, hogy ez a műemlék egy ősi sír maradványa, amelyet oszlopok és egykor nagyszerű faragványok díszítenek. Szépsége és egyedisége ellenére az elhanyagoltság és a természetes erózió miatt gyorsan eltűnőben van.
A műemlék a Donalarban található Kalekapı sír, az észak-törökországi Taşköprü város közelében, nem messze a Fekete-tenger partjától, írja az IFLScience.
Magasan a sziklafalban van egy téglalap alakú bejárat, amely előtt két vastag oszlop áll. Belsejében egy kb. 10 x 15 méteres sírkamra található. A beszámolók szerint egy hammam törökfürdő is található benne, ami sejteti, hogy az ókorban hogyan használhatták. Úgy néz ki, mintha még Lara Croft is nehezen tudná megmászni, de van egy egyszerűbb módja is a bejutásnak. A szikla tetején egy létrán keresztül egy alagútba lehet bejutni.
A sziklafalba vájt tornácot hatalmas faragott domborművek veszik körül, köztük egy oroszlánnal, egy bikával, egy griffmadárszerű fenevaddal és egy talán egyszarvúval küzdő emberrel. A tudósok úgy vélik, hogy ezeknek a misztikus állatoknak az ábrázolása, amelyek meglehetősen szokatlanok a régióban, a hellenisztikus görög és perzsa kultúra nyomát mutatja, amely ezen a vidéken maradt.
A semmibe vett ősi műemlék
Tragikus módon a faragványok gyorsan elhalványulnak. A legtöbb friss fényképen nem látszanak állatok a domborműveken, de a néhány évvel ezelőtti felvételeken még jóval kivehetőbbek. A Donalarban található Kalekapı-síremléktől mintegy 10 kilométerre található a híresebb római kori Pompeiopolis városa. A sziklasír azonban valószínűleg több száz évvel idősebb, mint ezek a lenyűgöző római romok.
Egyesek azt állítják, hogy a sírkamra azoknak a vezetőknek épült, akik a Perzsa Birodalom szárnyán emelkedtek hatalomra az i. e. 5. század vége és a 4. század eleje között. Más források szerint a paphlagóniaiak építették az i. e. 7. század közepén. Ezek alapján a sír valószínűleg 2500 éves lehet.
Az évszázadok nem voltak kegyesek a sírhoz, az elmúlt három évtized pedig annál is kegyetlenebb volt. Ahogy az látható, az oszlopok formája eltorzult, a homlokzatok pedig megfakultak egykori fényükből.
Lütfi Gültekin, Taşköprü önkormányzat kulturális és szociális ügyekért felelős igazgatóhelyettese nemrég a Hürriyet Daily Newsnak elmondta, hogy az elmúlt 30 évben pusztító erózió érte a külső domborművet, amiért a savas esőt és a klímaváltozást okolja.
Gültekin azonban hozzátette, hogy a helyi hatóságok igyekeznek elősegíteni a turizmust a helyszínen, és további régészeti feltárásokat ösztönöznek, ami reményeik szerint arra készteti majd a kormányt, hogy szigorúbb védelmet vezessen be, és biztosítsa a helyszín jövőjét.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban